HomeArchives › March 2017

March 2017

06 Mar 2017

Odkurzacz centralny - co to jest?

Odkurzanie centralne jest świetną metodą zapewnienia porządku dla dużych budynków i hoteli. System potrzeba zrobić na etapie budowy domu, z powodu użycia specjalnej instalacji. W budynkach już zamieszkałych montowanie wiąże się z poważnymi zmianami i kompromisami narzucające wmontowanie rur w ściany lub podłogi.

Odkurzacz centralny współtworzy kilka części. System centralny odkurzania, inaczej jednostka ssąca, instaluje się permanentnie w piwnicy razem ze zbiornikiem, w którym akumulują się kurze. System składa się z przewodów, co umożliwia przenoszenie zanieczyszczeń z gniazd ssących do odkurzacza centralnego. Trzeba poprowadzić armaturę w podłogach. Gniazdka ssące do podłączenia węża ssącego posiadają długość od 8 do 12 metrów, co umożliwia odkurzanie w dużych pomieszczeniach. Rozłożenie musi być tak zaplanowane, aby mieć dostęp do sprzątnięcia jak największej powierzchni za pomocą węża od odkurzacza.

System centralny posiada więcej zalet niż wad. W porównaniu do odkurzacza tradycyjnego. Ta metoda sprzatania jest zwłacza polecana dla wrażliwych na pył. Tradycyjne odkurzacze wydmuchują zassane powietrze w pobliżu miejsca, gdzie się sprząta. Zanieczyszczenia mogą ponownie znaleźć się w pokoju, bo filtr nie chroni całkowicie. System wymaga jedynie podłączenia rury ssącej do gniazda ssącego i można odkurzać bez przenoszenia ciężarów. Najbardziej odczuwalną wadą odkurzacza centralnego jest cena. Jednostka centralna stanosi najbardziej kosztowny element całej instalacji.