Home › Omówienie filmu "Captain Fantastic", czyli nowe spojrzenie na dylemat utopii
22 Apr 2017

Omówienie filmu "Captain Fantastic", czyli nowe spojrzenie na dylemat utopii

Arcydzieło kinematografii "Captain Fantastic" w reżyserii Matta Rossa całkiem niedawno miał premierę w polskich kinach, czyli z trochę ponad dwumiesięcznym opóznieniem. Historia o rodzinnych perypetiach, fatalnej kondycji dzisiejszego społeczeństwa, bezmyślnym świecie zakupów i recepcie na korzystniejsze podejście do życia. Twórca wcale nie zabiera nas do baśniowego świata, a mimo to wciąż wydaje się być on absolutnie nieznany. Wirtuozostwo, które wprost emanuje z tego arcydzieła jest stanowczo odnowienie problematyki utopii w innowacyjny sposób.
"Captain Fantastic" to samotny ojciec, który stara się wychować szóstkę dzieci z dala od zmechanizowanej i przepełnionej złem rzeczywistości. Cała rodzinka wiedzie stoickie życie głęboko w lesie. Ich dzień składa się z intensywnych ćwiczeń, medytacji na świeżym powietrzu, chłonięcia ogromnej biblioteki książek, uczenia się skrupulatnej wiedzy z zakresu astrofizyki, muzyki, medycyny i wszystkich innych nauk, ale także z tańca i śpiewów przy ognisku, ciepłych rozmów. Widz może pomyśleć, że procedura wychowawcza zdaje się działać. Dzieci posiadają dobrze zbudowane mięśnie, mówią w kilku językach, w wieku około sześciu lat posiadają już wiedzę na poziomie szkoły wyższej i umieją krytycznie myśleć. To co wprawia w osłupienie w tej historii, to to, że nasze wstępne, wyidealizowane spostrzeżenia wyparowują w zderzeniu z rzeczywistością.

Zdajemy sobie sprawę, że dzieci nie potrafią należycie funkcjonować w prawdziwym świecie.

To prawda, że parają ponadprzeciętną wiedzą, ale kompletnie brakuje im wiedzy faktycznej. Ludzie nazywają ich "odmieńcami". "Captain Fantastic" uświadamia sobie, że z jednej skrajości popadł w drugą. Jednakże zakończenie wynagradza bezsilność jaką czuje oglądający. Przepyszna wisienka na torcie, którą trzeba już sam na sam obejrzeć..


Zobacz:
Gdzie opłaca się wybrać się na wycieczki?